☰ Menü
Hababam Sınıfı Yönetmeni Kimdir?

Hababam Sınıfı Yönetmeni Kimdir?

Hababam Sınıfı Yönetmeni Kimdir?

Bir Devrin Şahane Filmi Hababam Sınıfı:

  Hababam Sınıfı, ilk filmi 1975 yılında çıkan, ünlü yazar Rıfat Ilgaz’ın kaleme aldığı, Hababam Sınıfı romanından uyarlanan bir Türk filmidir. Bu film, başrollerinde, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Münir Özkul, Tarık Akan gibi ünlü isimler yer almaktadır. Hababam Sınıfı konu itibari ile okulu bitirmemekte ısrarcı olan Özel Çamlıca Lisesi öğrencileri, nam-ı diğer Hababam Sınıfı olan bu okula, yeni bir müdür muavini atanmıştır ve bu muavinin ismi Mahmut Hoca, yani Hababam Sınıfı’nın deyimiyle Kel Mahmut’tur. Bu hoca, sınıfı disiplin altına almaya niyetlidir, ama aynı zamanda Hababam Sınıfı’nın da değişmeye pek niyeti yoktur.

Hababam Sınıfı Filmlerinin Duayen Yönetmeni:

Hababam Sınıfı Yönetmeni Kimdir?  Hababam Sınıfı’nın ilk filmi olan, 1975 yılında çekilen Hababam Sınıfı filmi ile beyaz perdede yerini aldığında kısa sürede büyük beğeni toplamıştır. Filmin yönetmeni 1929 Trabzon doğumlu Ertem Eğilmez’dir. Eğilmez, ilk filmi Hababam Sınıfı’nı çektikten bir yıl sonra ikinci filmi Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmini çekerek izleyicisine sunmuştur.

  Bu filmde, ilk filmde rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Mahmut Hoca’nın gönlünü almak için sahte diploma hazırlayıp yanına giden Hababam Sınıfı, bu sefer diplomaların sahte olması sebebiyle okula geri dönmek durumunda kalıyor. Yeni bir okul yılına giren Hababam Sınıfı, okula yeni atanan Badi Ekrem lakaplı Beden Eğitimi öğretmeni ile uzun bir yıl geçirecektir.

  1976 yılında üçüncü filmi Hababam Sınıfı Uyanıyor ile başarısına devam eden filmin kahramanları bu sefer, okula köyden gelen Ahmet adında bir genç ile yeni okul yıllarını neşelendirmeye çalışırlar, ama Ahmet düşündükleri kadar çabuk yılmaz ve sonrasında Hababam Sınıfı da onu sevmeye başlar.

  Ertem Eğilmez, Hababam Sınıfı’nın son filmi olan Hababam Sınıfı Tatilde filmini 1978 yılında çekerek büyük bir başyapıtın finalini beyaz perdede taşımıştır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara