☰ Menü
Türkiye'de Yasaklanmış Filmler

Türkiye’de Yasaklanmış Filmler

Türkiye’de Yasaklanmış Filmler

Filmlerin insanlara kimi zaman mesaj vermek, kimi zaman yön göstermek, kimi zamanda sadece seyir amaçlı çekildiğini düşünür insanlar ama film çekmekteki asıl amaç anlaşılma ihtiyacıdır. Buna karşın bazı filmler çok ses getirdiği için, uygun görüntüler bulunmadığı için veya müstehcen görüntüler içermesi nedeniyle ülkemizde ve dünyada birçok ülkede yasaklanmaktadır. Ülkeler bu filmlere yaş sınırı koymak yerine filmlere komple yasak koymayı tercih etmektedirler.

Ülkemizde İçerdiği Sahneler İçin Yasaklanan Birçok Film Var

Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

  Yasaklanma rekoruyla ikinci sırada olan film ülkemiz dahil 80 ülkede yasaklı filmler kategorisinde yer alıyor. 1980 yapımı olan bu film rivayete göre o dönem yönetmeninin hapse girmesine neden olmuş.

Salo ya da Sodomun 120 Günü

Türkiye'de Yasaklanmış Filmler

  1975 yapımı bu film tüm dünyada yasaklanarak rekor kırmış bir filmdir. Çok sinir bozucu ve rahatsız edici bir film olması nedeniyle yönetmeni Pier Pablo Passoli sokakta linç edilerek öldürülmüştür.

Srpski

Srpski

  Sırp yapımı bu film çıktığı yıl ülkemiz dahil bir çok ülkede yasaklamıştır. Rahatsız edici görüntüler, küçük çocuklara yapılan işkence görüntüleri bu filmin yasaklanmasına neden olmuştur.

Freaks

Freaks

  1932 yılında Tod Browning tarafından çekilmiştir ve oyuncu kadrosunu tamamen ucube olarak kabul edilen kişilerin oluşturduğu filmdir. Sinemaya girdiği anda büyük tepki toplamış ve sinemaya giden insanlar yarısında dayanamayıp filmden çıkmıştır. Film yaklaşık 30 sene yasaklanarak hiçbir ülkede gösterilmemiştir. Bu nedenle yönetmeninin de sinema kariyerinin sonunu oluşturmuştur.

Türkiye’nin İmajını Sarstığı İçin Yasaklanan Film

  Midnight Express: Alan Parker tarafından 1978 yılında çekilen bu film Türkiye’nin dünyadaki imajını yerle bir etmiştir. Film sinemasal anlamda başarılı olmuştur, iki Oscar ödülü ve Altın Palmiyede “En İyi Film” ödülünü almıştır. Film Türkiye’de tam 25 yıl yasaklı kalmıştır ama internetin yaygınlaşmasının ardından izleyiciye ulaşmıştır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara